top of page

INSTRUKCJA UŻYCIA

Drewno dębowe jest cennym, naturalnym materiałem. Odpowiednio pielęgnowane będzie zachowywać szlachetny wygląd przez lata. Dąb jest drewnem bardzo trwałym, lecz wymaga delikatności w eksploatacji i systematycznej pielęgnacji. Warto pamiętać, że jest to materiał organiczny, dlatego wykonane z niego meble będą miały swój indywidualny wygląd i życie.

UŻYTKOWANIE

Niezależnie od wybranego wykończenia mebli, drewno dębowe jest wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatur, bezpośrednie i długotrwałe promieniowanie UV, wysoką lub niską wilgotność. Należy więc zachować ostrożność np. przy kładzeniu na powierzchnię mebla naczyń z gorącym lub lodowatym napojem. Aby dłużej cieszyć się pięknym wyglądem drewna, zaleca się stosowanie np. podkładek.

Należy również unikać zaplamienia mebli, zwłaszcza tłustymi lub mocno barwiącymi płynami. Aby uniknąć zarysowań, nie należy przesuwać ostrych, chropowatych lub zabrudzonych (np. piaskiem) przedmiotów po powierzchni drewna. Najistotniejszą zasadą eksploatacji mebli dębowych jest świadome dostosowanie swoich oczekiwań wobec tego drewna do podstawowych zasad użytkowania mebli z litego dewna, opisanych niżej.

Olej i lakier, jako warstwa ochronna mebli dębowych, nigdy nie zastąpią połwoki laminowanej w jej odporności na mechaniczne uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Nie warto więc oczekiwać od nich gwarancji tego, że żadna ciecz nie wchłoni się w drewno lub żadna czynność o charakterze mechanicznym nie pozostawi na powierzchni mebla żadnych śladów czy zarysowań. Za to drewno zawsze będzie cieszyć wzrok niepowtarzalnością słoi i naturalnymi odcianiami. Od unikalnych sęków i kierunków tekstury po kolor i objętość, te elementy będą miały wpływ na wygląd i zmiany w czasie.

CZYSZCZENIE

Kurz można łatwo usunąć zwilżoną – ale nie mokrą – miękką ściereczką. Następnie przetrzeć mebel suchą stroną ściereczki. Do czyszczenia poważniejszych zabrudzeń zalecamy stosowanie środków czyszczących przeznaczonych do drewna dębowego. Przed zastosowaniem środka, należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na etykiecie. Warto przed zastosowaniem środka, wypróbować go na niewielkiej, niewidocznej powierzchni mebla.

PIELĘGNACJA

Drewno dębowe lub fornir dębowy

Drewno Olejowane

Drewno olejowane przy systematycznej pielęgnacji zachowuje naturalny, szlachetny wygląd przez lata. Przed wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi drewno należy oczyścić z kurzu i zabrudzeń. Zaleca się systematyczne nacieranie mebla olejem pielęgnacyjnym, możliwie co około 2-3 miesiące. W przeciwieństwie do lakieru, olej nie tworzy połwoki na powierzchni, lecz wnika w głąb drewna, impregnując je i pozwalając drewnu „oddychać”. Jednocześnie dąb olejowany jest przez to bardziej podatny na wnikanie plam, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy barwiących lub tłustych substancjach.

Drewno Lakierowane
Meble lakierowane posiadają na swojej powierzchni zabezpieczającą powłokę z warstw lakieru. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, by powierzchni nie zarysować i nie uszkodzić warstwy zabezpieczającej, gdyż wilgoć będzie wtedy penetrować w głąb drewna i mogą powstać odkształcenia lub nawet odpryski lakieru. Dębowe drewno lakierowane należy czyścić i pielęgnować specjalnie przeznaczonymi do tego środkami po zapoznaniu się z instrukcją użytkowania produktu.

OGÓLNE REKOMENDACJE
UŻYTKOWANIA MEBLI DREWNIANYCH

  • Meble należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem.

  • Podłogę należy myć wokół mebli w taki sposób by nie zalewać cokołów i płyty mebla.

  • Podłogę należy myć wokół mebli w taki sposób by nie uderzać urządzeniami czyszczącymi o cokoły i płyty mebla.

  • Podczas przemieszczania mebli należy zachować szczególną ostrożność , dobrać odpowiednią ilość osób w zależności od wielkości i ciężaru mebla Nie wolno przesuwać , ciągnąć mebla gdyż grozi to jego trwałym uszkodzeniem czy też przewróceniem. W celu przemieszczenia mebla należy go unieść, chwytając za stałe elementy korpusu.

  • Koniecznie należy unikać długotrwałego kontaktu z wilgocią (wodą) zarówno elementów drewnianych, laminowanych, lakierniczych jak i metalowych. Każdą ilość wody na meblach lub w okolicy korpusów i cokołów mebli należy niezwłocznie usunąć. Zapobiegnie to puchnięciu i w konsekwencji zniszczeniu powłoki mebla.

  • Należy chronić meble przed obiciem i zarysowaniem.

  • Szuflady należy obciążać równomiernie na całej powierzchni, nie należy opierać się o szufladę. Szczególnie należy unikać nadmiernego obciążenia szuflady blisko lub na samym froncie, maksymalne obciążenie szuflad to 5 kg.

  • Nie należy opierać się ani poddawać obciążeniom frontów czy blatów meblowych.

  • Należy dbać aby śruby połączeń w meblach były całkowicie dokręcone. W razie wątpliwości, co do sposobu użytkowania mebli, przed podjęciem jakichkolwiek czynności opisanej w niniejszych rekomendacjach należy zasięgnąć po konsultację u personelu salonu sprzedaży mebli.

  • Po powierzchni mebla (blatu) nie wolno przesuwać ostrych lub twardych przedmiotów, lub stosować do czyszczenia zbyt szorstkich materiałów mogących uszkodzić powłokę ochronna mebla i doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

  • Meble należy użytkować w pomieszczeniach gwarantujących zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, o warunkach wilgotności powietrza 40-70 % i temperaturze powietrza 15-30 st.C. Przegrzanie mebla powyżej temperatury 30 stopni, może doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej mebla.

  • Należy unikać wystawienia mebli drewnianych na bezpośrednie działanie słońca. Słońce będzie niszczyć delikatne wykończenia lub powłokę ochronną mebli, powodując ich wypłowienie i zniszczenie, a także może powodować wysuszenie i kurczenie drewna, co w konsekwencji spowoduje pęknięcia.

  • Drewno z czasem zmieni kolor pod wpływem światła i wilgoci. To naturalna część jego życia.

  • W przypadku powstania zabrudzeń, należy je niezwłocznie usunąć za pomocą wilgotnej szmatki z płynem do czyszczenia mebli. Nie wolno dopuszczać do powstania trwałych zabrudzeń – mogą one powodować nieusuwalne przebarwienia powierzchni materiału.

  • Stosować środki do czyszczenia i pielęgnacji mebli zgodnie z ich przeznaczeniem co przedłuży żywotność mebli. Nie należy stosować substancji, których nie znamy i nie jesteśmy pewni, że nie uszkodzą mebli (nie stosować preparatów żrących).

  • Nie wolno mebli (blatów) przeciążać i używać niezgodnie z przeznaczeniem. Może to doprowadzić do fizycznego uszkodzenia mebla (stawanie na blatach, stawianie ciężkich przedmiotów).

  • Drewno musi oddychać, więc nie należy przykrywać go pokrywami z tworzyw sztucznych ani nieprzepuszczającym powietrza materiałem na długi czas.

  • Nie wolno ustawiać mebli w bliskiej odległości od grzejników lub źriódeł ciepła, gdyż może to skutkować utratą wilgotności przez drewno i może „zapracować” lub popękać. Zaleca się korzystanie z nawilżacza powietrza w suchych miesiącach, aby podnieść wilgotność do poziomu 40-45%.

  • Urządzenia oddające ciepło np. piec, piekarnik, ustawić tak, aby ciepło nie nagrzewało obrzeża meblowego, mogłoby to spowodować rozwarstwienie obrzeża od płyty meblowej.

  • Zawsze należy używać podkładki pod gorące, zimne lub mokre szklanki, kubki, talerze itp. Jak również pod pudełka z pizzą.

  • Gorące, zimne lub wilgotne przedmioty mogą wejść w reakcję z powierzchnią drewna i spowodować odbarwienia.

  • Należy używać podkładek filcowych pod lampy, wazony oraz inne akcesoriami dekoracyjne, które mogą porysować powierzchnię podczas przesuwania po blacie mebla.

  • Nie wolno pozwalać zwierzętom wchodzić lub drapać drewnianych mebli. Chociaż kochamy nasze futrzane kulki, mogą one również spowodować nieumyślne uszkodzeni lub zadrapania mebli. Poza tym dywan lub kolana są prawdopodobnie o wiele wygodniejsze!

  • Podczas pisania na blacie, warto podłożyć coś pod papier, na przykład podkładkę, książkę lub czasopismo. Drewno jest miękkie, więc atrament może przedostać się przez papier na blat birka czy stołu.

SZKŁO – MYCIE I CYSZCZENIE SZYB

  • Chronić przed upadkiem lub uderzeniem!

  • Szkło jest wyrobem kruchym nieodpornym na uderzenia, upadki, przerzucania w transporcie, naciski oraz wszelkie działania mechaniczne.

  • Powierzchnia szyb powinna być regularnie myta w zależności od stopnia zabrudzenia.

  • Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do mycia szkła.

  • Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych.

  • Zabrudzeń stałych, takich jak zaprawa cementowa, nie wolno usuwać na sucho. Powierzchnię szyby należy obficie zwilżyć czystą wodą w celu odmoczenia, a następnie delikatnie zeskrobać twarde i ostre cząstki.

  • Nie wolno używać środków czyszczących powodujących zarysowania, proszków do szorowania, drucianych szczotek, rozpuszczalników oraz innych chemicznych środków czyszczących oddziaływających agresywnie na powierzchnię ram okiennych.

  • Należy unikać kontaktu powierzchni z gorącymi przedmiotami (np. grzałki, piecyki, żelazka itp.), a także chronić przed zabrudzeniem zaprawą murarską, pianą montażową, które mogą spowodować jej uszkodzenie.

  • Bardzo ważne jest regularne mycie zewnętrznych części okna, ponieważ pozostawione osady z zanieczyszczonego powietrza mogą okazać się trudne do usunięcia.

  • Ważne! Do mycia i konserwacji szyb warstwowych, klejonych w żadnym przypadku nie należy stosować środków kwaśnych lub środków zawierających kwasy w jakiejkolwiek proporcji.

KONSERWACJA METALICZNYCH POWŁOK PROSZKOWYCH

Farby proszkowe, metaliczne, zawierające pigmenty wypływające na powierzchnię powłoki praktycznie nie nadają się do mycia i czyszczenia. Jakikolwiek kontakt ze środkami czystości może powodować utlenienie się pigmentu aluminiowego prowadzące do powstania czarnych plam na powłoce.

Podobne zniszczenia powoduje nieumiejętne wycieranie zanieczyszczeń powłoki.

W przypadku konserwacji farb proszkowych do zastosowań architektonicznych istnieje kilka zasad, spełnienie których gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie. Zasady te przedstawiają się następująco:

  • Do mycia należy używać czystą wodę, do której można dodać niewielką ilość neutralnych lub lekko alkalicznych detergentów. Mycie może być bardziej efektywne, gdy użyjemy do przetarcia powierzchni delikatnej szmaty nie rysującej powierzchni;

  • Temperatura stosowanej do mycia mieszaniny wody i detergentów nie może przekraczać 25°C;

  • Nie wolno stosować detergentów mocno kwaśnych lub mocno alkalicznych;

  • Nie wolno stosować ściernych środków czyszczących, ani czyścić powierzchni poprzez tarcie, dopuszcza się stosowanie delikatnych szmat.

  • Nie wolno stosować detergentów o nieznanym pochodzeniu.

  • Tłuste, oleiste, smoliste i inne trudne do usunięcia substancje mogą być usunięte z mytej powierzchni za pomocą ropopochodnych rozpuszczalników wolnych od związków aromatycznych, użyte do mycia detergenty powinny reagować z mytą powierzchnią jak najkrócej. Jeżeli jest to konieczne, proces można powtórzyć po kilkunastu godzinach.

  • Po każdym myciu, powierzchnia musi być natychmiast spłukana czystą zimną wodą, następnie osuszona.

  • Produkty ze stali czarnej nieocynkowanej ogniowo, następnie malowane proszkowo należy przechowywać pod zadaszeniem jeżeli produkt jest użytkowany na zewnątrz.

  • Woda, która znajdzie się na powierzchni musi być natychmiast usunięta za pomocą ściereczki.


W przypadku powstania poważnych zabrudzeń lub uszkodzeń, radzimy skorzystać z usług specjalistów. Dębowe drewno łatwo poddaje się renowacji, jednak w przypadku braku pewności co do możliwości samodzielnego usunięcia uszkodzeń powstałych w wyniku eksploatacji, zalecamy zasięgniecie porady fachowców.

Payment Methods
Contact
bottom of page